O autorze
Dr Kamil Kulesza kieruje Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, działającym w ramach Polskiej Akademii Nauk. CZMIS stworzone zostało bazując na najlepszych wzorcach brytyjskich z Cambridge i Oxfordu. Korzystając z matematycznego sposobu myślenia, CZMIS zajmuje się rozwiązywaniem problemów dla firm i instytucji, pozyskując w ten sposób środki na finansowanie swojej działalności i rozwój. Część środków przeznaczana jest też na organizowane od ponad 10 lat Letnie Praktyki Badawcze przeznaczone dla najlepszych studentów i doktorantów.

Cegiełki do muru

Co może łączyć ze sobą tak potencjalnie odległe obszary jak: sektor obronny, algorytmiczny handel, bitcoiny, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, Festiwal Nauki i bezpieczeństwo teleinformatyczne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć posługując się studium przypadku w postaci kilku tygodni z życia grupy naukowców.

Ostatnie tygodnie były pełne wrażeń, praktycznie cały wrzesień wypełniony był imprezami i wyjazdami, a jednocześnie z zespołem finiszowaliśmy z Letnimi Praktykami Badawczymi. Było z nimi jak zwykle sporo pracy, ale udało się zakończyć całość z sukcesem – więcej szczegółów i obserwacji pewnie znajdzie się w jednym z wpisów w najbliższych kilku tygodniach.

Na początku września uczestniczyliśmy, w ramach współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. (PGZ S.A.), w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, gdzie jednym z naszych zadań było przyglądanie się obecnym kierunkom rozwoju technologii obronnych i próba ekstrapolacji możliwych przyszłych trendów rozwojowych i scenariuszy ich przebiegu, ze szczególnym podkreśleniem tzw. technologii podwójnego zastosowania (dual-use). To zadanie przeszło płynnie w kolejne, również realizowane wspólnie z PGZ S.A. – tygodniowe warsztaty badawcze dotyczące nowych technologii w ich radomskiej siedzibie, realizowane m.in. wraz z Fabryką Broni „Łucznik” - Radom.

W kolejnym tygodniu braliśmy udział w konferencji Young Markets , poświeconej m.in. tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie obrotu na giełdach. Przy tej okazji współorganizowaliśmy, wraz z Giełdą Papierów Wartościowych S.A. seminarium/warsztat poświęcony dynamicznie rozwijającemu się ostatnio handlowi algorytmicznemu z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego (machine learing).


W ostatnim zaś tygodniu pełnym września, jak co roku braliśmy udział w Festiwalu Nauki, pokazując w Instytucie Matematycznym PAN wykłady i warsztaty dla publiczności. W tym roku patronem naszych działań była PGZ S.A., a prezentacje dotyczyły przede wszystkim wybranych aspektów kryptografii, bezpieczeństwa informacji i rozwoju przyszłych technologii w tym takich o potencjale obronnym. W drugiej połowie tygodnia braliśmy udział w Forum Teleinformatyki, gdzie m.in. prezentowaliśmy w konkursie wyniki naszych prac i dostaliśmy dwie nagrody za projekty realizowane dla firm: główną za prace w zakresie taksonomii krypto walut (m.in. bitcoin i jego pochodne), a Nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych za prace z obszaru ochrony przed atakami informatycznymi typu DDOS.

Ci z czytelników, którzy dotarli do tego miejsca z pewnością albo czują się mocno zagubieni w mnogości poruszonych wątków i zagadnień, albo conajmniej mogą być zdziwieni szerokością spektrum zagadnień którymi zajmujemy się w tak krótkim czasie, zwłaszcza w czasach postępującej specjalizacji. Pora więc odpowiedzieć na pytanie postawione na początku tego wpisu. Otóż wspólnym mianownikiem tych wszystkich tematów jest oczywiście matematyka, czy mówiąc bardziej obrazowo matematyczny sposób myślenia zastosowany do rozwiązywania różnych rzeczywistych problemów. Patrząc nieco szerzej można stwierdzić, że jest to dobry przykład wspierający tezę, iż to właśnie matematyka jest dość prawdopodobnym motorem następnej fali innowacji, gdzie odegra rolę analogiczną do informatyki około 30 lat temu. Jest to oczywiście dużo szersze zagadnienie, któremu poświęcimy pewnie jeden z kolejnych wpisów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...